Web Litera

Knihy

Fimfárum

Jan Werich

Fimfárum (1960) je kniha devatenácti humoristických pohádek napsaná Janem Werichem. Literárně se jedná o umělé pohádky stojící na přelomu mezi pohádkou a lidovým vyprávěním, některé (Líná pohádka, Splněný sen,Tři sestry a jeden prsten) mají spíše ráz rozsáhlejší anekdoty. V některých případech Werich novým způsobem převyprávěl původní pohádky české (Královna Koloběžka První, František Nebojsa), ruské (O rybáři a jeho ženě), anglické (Moře, strýčku, proč je slané?) či arabské (O třech hrbáčích z Damašku). Většina pohádek se vysmívá lidským nešvarům jako je lakota a chamtivost (Moře, strýčku, proč je slané?, Tři veteráni, Lakomá Barka ), lenost (Líná pohádka), nevěra (Fimfárum), které jsou groteskně přehnané. Podobně jako v pohádkách bratří Čapků se také u Wericha objevují tradiční pohádkové motivy jako nadpřirozené bytosti (čert, vodník, skřítci), králové a princezny nebo symbolika čísla tři s reáliemi moderního světa (automobily, koloběžka, telefon, protialkoholní léčebna). Zajímavé je, že i záporné postavy mají sympatické vlastnosti (čert se smyslem pro humor z pohádky Až opadá listí z dubu, obři z pohádek Jak na Šumavě obři vyhynuli a Paleček jsou spíše neohrabaní a fyzicky hrubí než zlí). Velký význam hraje slovní humor a mistrovské ovládání jazyka (zejména v pohádce Chlap, děd, vnuk, pes a hrob), autor se stylizuje jako bodrý lidový vypravěč. Knihu ilustroval Jiří Trnka.

 

Babička

Božena Němcová

Babička s podtitulem Obrazy venkovského života je nejznámější dílo Boženy Němcové, poprvé vydané roku 1855. Uniká jednoduchým žánrovým, směrovým a tematickým interpretacím. Žánrově bývá označována za idylu, novelu, povídkový obraz, soubor črt nebo za román. Někteří literární historikové ji přiřazují k romantismu, jiní k biedermeieru nebo realismu. Kniha má podobu idealizovaného vzpomínání na dětství v Ratibořickém údolí, popisuje lidové zvyky, vesnický způsob života a obyčejné i výjimečné události, přičemž jednotlivé epizody spojuje postava babičky, laskavé, moudré a zbožné ženy, které si váží všichni v okolí. V textu se nachází velké množství nářečních výrazů, úsloví a zastaralých slov, zároveň však obsahuje mnoho rysů mluveného jazyka, což ho oživuje a dělá poměrně srozumitelným i pro moderního čtenáře.

 

Kytice

Karel Jaromír Erben

Kytice, původně vydaná pod názvem Kytice z pověstí národních, je stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena. Je to jediná původní kniha, kterou kdy vydal. Jedná se o sbírku 13 balad inspirovaných lidovou slovesností poukazující na hodnotu mezilidských vztahů.

 

Časopis

History revue

History revue je populárně-naučný měsíčník, zaměřený na české i světové dějiny. První číslo vyšlo v roce 2008 kvůli zvýšenému zájmu čtenářů spřízněného čtrnáctideníku Epocha. Současnou šéfredaktorkou je Mgr. Ilona Kučerová. Průměrný náklad se pohybuje podle různých zdrojů od 54 000 do 82 000 kusů, ale čte jej až 220 000 čtenářů, čímž se řadí mezi nejčtenější historické časopisy v ČR. Počet stran 96+4 obálka. Časopis není určen odborným a akademickým kruhům, ale široké vrstvě laické veřejnosti, proto je psán čtivou a někdy až bulvární formou.


Odkazy: History revue

                Ostatní práce