Web Litera

Knížky

Fimfárum

Jan Werich

Fimfárum (1960) je kniha devatenácti humoristických pohádek napsaná Janem Werichem. Literárně se jedná o umělé pohádky stojící na přelomu mezi pohádkou a lidovým vyprávěním, některé (Líná pohádka, Splněný sen,Tři sestry a jeden prsten) mají spíše ráz rozsáhlejší anekdoty. V některých případech Werich novým způsobem převyprávěl původní pohádky české (Královna Koloběžka První, František Nebojsa), ruské (O rybáři a jeho ženě), anglické (Moře, strýčku, proč je slané?) či arabské (O třech hrbáčích z Damašku). Většina pohádek se vysmívá lidským nešvarům jako je lakota a chamtivost (Moře, strýčku, proč je slané?, Tři veteráni, Lakomá Barka ), lenost (Líná pohádka), nevěra (Fimfárum), které jsou groteskně přehnané. Podobně jako v pohádkách bratří Čapků se také u Wericha objevují tradiční pohádkové motivy jako nadpřirozené bytosti (čert, vodník, skřítci), králové a princezny nebo symbolika čísla tři s reáliemi moderního světa (automobily, koloběžka, telefon, protialkoholní léčebna). Zajímavé je, že i záporné postavy mají sympatické vlastnosti (čert se smyslem pro humor z pohádky Až opadá listí z dubu, obři z pohádek Jak na Šumavě obři vyhynuli a Paleček jsou spíše neohrabaní a fyzicky hrubí než zlí). Velký význam hraje slovní humor a mistrovské ovládání jazyka (zejména v pohádce Chlap, děd, vnuk, pes a hrob), autor se stylizuje jako bodrý lidový vypravěč. Knihu ilustroval Jiří Trnka.

Většina byla filmově zpracována. Některé samostatně jako např. Koloběžka první (1984, s Dádou Patrasovou v hlavní roli), Tři veteráni (1983) atd., jiné v rámci celovečerních filmů nazvaných podle knihy Fimfárum Jana Wericha (2002), Fimfárum 2 (2006) a Fimfárum - Do třetice všeho dobrého (2011).

Výsledek obrázku pro fimfárum

Kytice

Karel Jaromír Erben

 

Kytice, původně vydaná pod názvem Kytice z pověstí národních, je stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena. Je to jediná původní kniha, kterou kdy vydal. Jedná se o sbírku 13 balad inspirovaných lidovou slovesností poukazující na hodnotu mezilidských vztahů.

Výsledek obrázku pro kytice knížka

Rychlé Šípy

Jaroslav Foglar

Rychlé šípy (zkratka RŠ) je název fiktivní chlapecké pětice z knih a komiksů spisovatele Jaroslava Foglara, vytvořené jako alternativa ke skautingu.

Komiksové příběhy Rychlých šípů začaly vycházet 17. prosince 1938 jednou týdně na zadní straně časopisu Mladý hlasatel a byly vyvrcholením snah Jaroslava Foglara o zavedení výchovných čtenářských klubů mezi mládeží. Příběhy Rychlých šípů považoval Foglar za své největší životní dílo, zatímco od skautingu si postupně držel stále větší odstup. V dobách, kdy Rychlé šípy z různých důvodů nemohly vycházet, využíval Foglar ke stejným účelům rozhlasový pořad Klub zvídavých dětí (1941–1943) nebo komiksy Svorní gambusíni a Kulišáci.

Členy klubu Rychlé šípy byli Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Rychlonožka a Červenáček; jejich klubovním psem byl Bublina a po něm Kuliferda. Jméno Mirka Dušína se stalo synonymem bezchybného kladného hrdiny. Antagonistou RŠ byla v prvopočátku banda zvaná Černí jezdci. Její členové se však posléze stali registrovaným klubem Mladého hlasatele, polepšili se a zmizeli ze scény (částečně na naléhání druhorepublikové policie). Po krátké pauze, kdy Rychlé šípy neměly v seriálu soustavný protiklad, vznikla vůči nim opozice v podobě Bratrstva Kočičí pracky: Dlouhé Bidlo, Štětináč a Bohouš.

Výsledek obrázku pro rychlé šípy

Časopisy

Čtyřlístek

Jaroslav Němeček

Čtyřlístek je jeden z nejznámějších a nejdéle vycházejících českých dětských časopisů. Vychází od roku 1969. Hlavní náplní je komiksový příběh Čtyřlístku, který se vyskytuje v každém čísle. Kromě toho obsahuje časopis několik dalších komiksových seriálů, které se různě střídají.

Výsledek obrázku pro časopis čtyřlístek