Prázdniny 2015

O prázdninách jsme jeli celá rodina do Chorvatska do Bašky Vody.V Chorvatsku bylo krásně čisté moře, voda byla teplá a až na jeden den nepršelo. V Bašce Vodě bylo velké množství zajímavých památek, měli tam výbornou zmrzlinu a moc se mi tam líbilo a hrozně rychle mi to tam uteklo. Klidně bych tam jel znovu.

Základní informace

Obec a přístav Baška Voda (1600 obyv.) leží 10 km severozápadně od Makarské a 5 km jihovýchodně od Brely. Je to významné a rušné letovisko na Makarské riviéře. V okolí se pěstuje vinná réva, olivovníky, fíkovníky, višně maraska. Jadranská magistrála tu vede nad obcí a neobtěžuje svým provozem rekreanty.

Historie a památky

Baška voda je jedním z mladých letovisek - první hotel tu byl postaven v roce 1936, ale pak se, zejména od 60.let 20.stol. rozrůstala v rušné letovisko.

Na pahorku Gradina pozůstatky byzantské osady a pevnosti. Pozdně barokní kostel sv.Vavřince (Sveti Lovre) stojí na antické lokalitě. Farní kostel sv.Mikuláše (Sveti Nikola), patrona obce, pochází ze začátku 20.stol., jeho zvonice je z konce 20.stol. V kostele je několik cenných moderních artefaktů. Na nábřeží stojí socha sv.Mikuláše.

Koupání

Baška Voda má krásné dlouhé pláže z drobných oblázků a hrubého písku, typické pro Makarskou riviéru. Táhnou se několik kilometrů oběma směry. Díky pozvolnému vstupu do vody jsou vhodné i pro rodiny s malými dětmi. Příjemný je borový porost, který dosahuje až k plážím.

Sport

Baška Voda je velké letovisko a jako takové má velmi dobré podmínky pro různé sporty. Na prvním místě jsou vodní sporty: jachting, potápění (potápěčské centrum a škola), windsurfing, vodní lyže, vodní skútry, parasailing. Z míčových sportů si lze zahrát tenis, plážový volejbal, fotbal, házenou, košíkovou, minigolf apod. Zdatným turistům se nabízí možnost vysokohorských túr do pohoří Biokovo. Milovníci jízdy na kole se mohou vydat do okolí na krátké vyjížďky či na náročnější výlety do horských oblastí Biokova (podrobněji: Cyklistické stezky v oblasti Makarské), v případě potřeby si mohou kolo na místě vypůjčit. I na děti je tu pamatováno: mohou se vyřádit na dětských hřištích, trampolínách a dalších atrakcích na vodě i na souši.

 

 


Hypertextové odkazy:

Spolužáci: Filip Kubálek, Jindra Dítě, Kuba Humlíček

Školní web:                                

Školní stránky:


 

Zdroje: http://www.chorvatsko.cz/stdal/baskav.html